Konserwacja
Klimatyzacja
 
Konserwacja klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji — co warto wiedzieć

10/25/2016

Poniżej dowiesz się więcej na temat klimatyzacji oraz jej zadań w samochodzie i możliwości. Bo klimatyzacja potrafi znacznie więcej, niż tylko przyjemnie schłodzić wnętrze samochodu w upalne dni.

 
10/25/2016

Przyjemny klimat

Przyjemny klimat
Włączenie klimatyzacji umożliwia odpowiednie schłodzenie powietrza w samochodzie — do ustawionej temperatury.
Jest to prawdziwe zbawienie, szczególnie latem. Bo choć słońce jest piękne i przyjemne, raczej nie ułatwia jazdy samochodem — zwłaszcza wtedy, gdy niemiłosiernie nagrzeje powietrze wewnątrz kabiny. Klimatyzacja umożliwia więc przyjemną i komfortową podróż.
 
 

Dobra widoczność!

Dobra widoczność!

Czy wiesz, że klimatyzacja zapewnia zimą dobrą widoczność przez szyby?

Gdy na zewnątrz jest mokro i zimno, po wejściu do samochodu szyby szybko parują i widoczność jest bardzo ograniczona. Para na szybach to nic innego, niż wilgoć z powietrza osadzająca się na szybie. Wnosi się ją do samochodu na ubraniu, butach i kurtkach.

Jednym prostym ruchem ręki, a mianowicie włączeniem klimatyzacji, można sobie jednak zapewnić lepszą widoczność i bezpieczeństwo. Klimatyzacja osusza powietrze w kabinie. W ten sposób szybko osusza zaparowane szyby.

W tym celu należy włączyć klimatyzację i po prostu skierować nawiew na przednią szybę. Następnie należy włączyć zamknięty obieg powietrza i ustawić nawiew oraz ogrzewanie na najwyższy poziom. Teraz wystarczy już tylko patrzeć, jak para znika z szyb.

Ale uważaj — w niektórych modelach samochodów klimatyzacja wyłącza się automatycznie, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej ok. + 4°C. Włączenie zamkniętego obiegu powietrza przy włączonej klimatyzacji i nawiewie skierowanym na przednią szybę nie jest możliwe w każdym samochodzie.

 
 

Czyste powietrze

Czyste powietrze

Klimatyzacja nie tylko zmienia temperaturę powietrza w kabinie samochodu. Zapewnia też czystość powietrza!

Jednym z elementów klimatyzacji jest filtr kabinowy i to właśnie on wykonuje najcięższą pracę, zatrzymując pył, zanieczyszczenia i pyłki zawarte w powietrzu, które przepływa przez filtr w ilości 300 metrów sześciennych na godzinę. Szkodliwe substancje pozostają więc poza wnętrzem pojazdu. Przy takim obciążeniu łatwo zrozumieć, dlaczego po upływie ok. roku filtr kabinowy wymaga wymiany.

 
 

Zdrowie

Zdrowie

Jednym z elementów klimatyzacji jest parownik. Znajduje się on pod deską rozdzielczą w ciemnym, wilgotnym miejscu. To idealne miejsce do rozwoju bakterii, grzybów i drobnoustrojów. Zarazki te dostają się przez dysze nawiewowe do kabiny. U wrażliwych osób mogą wywoływać reakcje alergiczne, takie jak katar, kaszel i łzawienie oczu. Problem ten można rozwiązać wyłącznie przez dezynfekcję parownika podczas okresowych przeglądów klimatyzacji.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

 
 

Więcej bezpieczeństwa!

Więcej bezpieczeństwa!

Czy wiesz, że klimatyzacja może również zwiększyć Twoje bezpieczeństwo? Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie jest to tak oczywiste. Jeśli używasz klimatyzacji, w kabinie samochodu panuje przyjemny klimat i temperatura. W nagrzanym samochodzie organizm szybciej się męczy, co spowalnia reakcje i obniża koncentrację. Wzrasta wskutek tego ryzyko spowodowania wypadku. Już w przy panującej wewnątrz pojazdów temperaturze 27°C liczba wypadków w mieście wzrasta o 11%. Przy temperaturze wewnętrznej na poziomie 32°C liczba ta wzrasta nawet o ok. 22%*! Tylko sprawnie działająca klimatyzacja pozwoli Ci więc zachować zimną krew. Nie zmaleje Twoja koncentracja i szybkość reakcji.

* Wykazały to badania przeprowadzone przez Szkołę Wyższą w Wuppertalu na zlecenie niemieckiego Federalnego Urzędu Drogownictwa.

 
 
 
 
  • icon_druck
  • icon_mail
  • Youtube
 
 
 
Narzędzie know-how

Co i jak działa w układzie chłodzenia i klimatyzacji? Zobacz wszystkie elementy w akcji.

Narzędzie know-how
 
12/06/2017
Wideo

Czy pingwiny żyją na północy i południowym biegunie?

Nasz pingwin walczy o jego pochodzeniu!